Norsk Sjekkliste 2010

Edderkopper

 

Andre artikler
om edderkopper

 

 

Sjekklister

 

 

Edderkoppens biologi

 

 

Edderkoppens liv og levnad

 

 

Diverse

 

 

Norske edderkopparter

Utarbeidet av Kjetil Åkra.
Oppdatert av Magne Farlund og Kjetil Åkra 05.01.2010.

 

Denne listen viser alle registrerte og godkjente edderkoppfunn i Norge per 2010, og skal til enhver tid holdes oppdatert så godt det lar seg gjøre. Listen er ordnet alfabetisk på latinske familienavn, og også på slekts- og artsnavn under den enkelte familie.

Arter som har rød skrift, er sårbare bestander og betraktes som utsatt eller truet. Bokstavene bak den enkelte rødlistede art, viser i hvilken grad arten er truet.

Arter med blå skrift representerer arter man med stor sannsynlighet forventer å finne i Norge (telles ikke).

Det hefter usikkerhet ved noen av artene. Våre fremste eksperter jobber for tiden med å oppdatere lister og identifisere innsamlede arter. Et møysommelig og viktig arbeid for å få oversikt over hva som finnes av edderkopper i Norge. Det gjøres også funn av til nå uoppdagede edderkopparter i norsk fauna. Denne sommeren var det minst 4 slike funn.
Med mer oppmerksomhet og innsats rundt fagområdet, vil trolig artslistene vokse.

Nye navneendringer er gjort på grunnlag av The World Spider Catalog (ved Norman I. Platnick). Mange arter har skiftet slekt, særlig innen Theridiidae-familien, og noen har fått små navneendringer. Enkelte arter er fjernet fra listene grunnet usikker identitet (forvekslingsarter) og nye funn er kommet til.
Lista har 565 arter.

Denne artslisten over norske edderkopper, fremstår nå som en fullt oppdatert nasjonal liste, gjeldende fra 2010. Det kan komme endringer i forhold til rødlistekategori for den enkelte art.

 

Rødlistekategorier:

  • RE (Regionally Extinct = utdødd i Norge).
  • CR (Critically Endangered = kritisk truet).
  • EN (Endangered = sterkt truet).
  • VU (Vulnerable = sårbar).
  • NT (Near Threatened = nær truet).
  • DD (Data Deficient = manglende data).

Siden rødlista i Artsdatabanken omfatter alle artene, også de som ikke er truet, angis også kategorier for disse.

  • LC = livskraftig.
  • NA = ikke egnet.
  • NE = ikke vurdert

 

Familier, slekter og arter.

 

Agelenidae – Traktedderkopper (4 arter, 3 slekter).

  • Agelena labyrinthica.

  • Tegenaria atrica, T. domestica, T. ferruginea.

  • Textrix denticulata.

 

Amaurobiidae (3 arter, 1 slekt).

  • Amaurobius fenestralis, A. similis.

  • Arctobius agelenoides.

 

Anyphaenidae (1 art).

  • Anyphaena accentuata.

 

Araneidae – Hjulspinnere (33 arter, 15 slekter).

  • Aculepeira ceropegia (VU), A. lapponica.

  • Agalenatea redii (VU).

  • Araneus alsine (NT), A. angulatus (NT), A. diadematus, A. marmoreus, A. nordmanni, A. quadratus, A. saevus (NT), A. sturmi.

  • Araniella alpica, A. cucurbitina, A. displicata, A. opisthographa, A. proxima.

  • Cercidia prominens.

  • Cyclosa conica.

  • Gibbaranea bituberculata (VU), G. omoeda.

  • Hypsosinga albovittata, H. pygmaea, H. sanguinea.

  • Larinioides cornutus, L. patagiatus, L. sclopetarius.

  • Mangora acalypha (NT).

  • Neoscona adianta

  • Nuctenea silvicultrix, N. umbratica.

  • Singa hamata, S. nitidula (VU).

  • Stroemiellus stroemi.

  • Zygiella atrica, Z. x-notata.

 

Clubionidae – Sekkedderkopper (18 arter, 1 slekt).

  • Clubiona brevipes, C. caerulescens, C. comta, C. corticalis, C. diversa (VU), C. frisia, C. frutetorum, C. genevensis, C. germanica, C. kulczynskii (VU), C. lutescens, C. neglecta, C. norvegica, C. pallidula, C. phragmitis, C. reclusa, C. stagnatilis, C. subsultans, C. terrestris, C. trivialis.

 

Corinnidae (2 arter, 1 slekt).

  • Phrurolithus festivus, P. minimus (VU).

 

Cybaeidae – Vannedderkopper (1 art).

  • Argyroneta aquatica.

 

Dictynidae (10 arter, 5 slekter).

  • Archaeodictyna consecuta (VU).

  • Arctella lapponica.

  • Argenna subnigra (VU).

  • Bromella falcigera.

  • Cicurina cicur (NT).

  • Dictyna arundinacea, D. Latens (VU), D. pusilla, D. schmidti, D. uncinata.

  • Emblyna annulipes (DD)

  • Hackmania prominula.

  • Lathys nielseni.

  • Lathys humilis (DD)

  • Mastigusa arietina.

 

Gnaphosidae – Flatbukedderkopper (46 arter, 11 slekter).

  • Callilepis nocturna.

  • Drassodes cupreus, D. lapidosus, D. pubescens, D. villosus.

  • Drassyllus lutetianus, D. praeficus, D. pumilus (VU), D. pusillus.

  • Echemus angustifrons (VU).

  • Gnaphosa bicolor, G. lapponum, G. leporina, G. lucifuga, G. microps, G. montana, G. muscorum, G. nigerrima, G. orites (NT), G. sticta.

  • Haplodrassus cognatus, H. minor (CR), H. moderatus, H. signifer, H. silvestris, H. soerenseni, H. umbratilis.

  • Micaria aenea, M. alpina, M. formicaria, M. fulgens, M. nivosa, M. pulicaria, M. silesiaca, M. subopaca, M. tripunctata.

  • Phaeocedus braccatus (DD).

  • Poecilochroa variana.

  • Scotophaeus blackwalli (VU), S. quadripunctatus (VU).

  • Zelotes clivicola, Z. electus (VU), Z. exiguus (DD), Z. latreillei, Z. longipes (VU), Z. petrensis, Z. puritanus (VU), Z. subterraneus.

 

Hahniidae (7 arter, 3 slekter).

  • Antistea elegans.

  • Cryphoeca silvicola.

  • Hahnia helveola, H. montana, H. nava, H. ononidum, H. pusilla.

 

Linyphiidae – Mattevevere (250 arter, 116 slekter).

  • Abacoproeces saltuum.

  • Abiskoa abiskoensis.

  • Agnyphantes expunctus.

  • Agyneta breviceps, A. cauta, A. conigera, A. decora, A. olivacea, A. ramosa, A. subtilis, A. suecica, A. trifurcata.

  • Allomengea scopigera, A. vidua.

  • Anguliphantes angulipalpis.

  • Aphileta misera (DD).

  • Araeoncus crassiceps, A. humilis.

  • Asthenargus paganus.

  • Baryphyma insigne, (tidl. Minyrioloides insignis) B. trifrons, .

  • Bathyphantes approximatus, B. eumenis, B. gracilis, B. nigrinus, B. parvulus, B. reprobus, B. setiger, B. similis.

  • Bolephtyphantes index.

  • Bolyphantes alticeps, B. luteolus, B. punctulatus.

  • Carorita limnaea, C. paludosa.

  • Caviphantes saxetorum (EN).

  • Centromerita bicolor, C. concinna.

  • Centromerus arcanus, C. brevivulvatus, (tidl. C. aequalis) C. cavernarum, C. dilutus, C. incilium, C. levitarsis, C. pabulator (VU), C. persimilis, C. prudens, C. semiater, C. sylvaticus.

  • Ceratinella brevipes, C. brevis, C. scabrosa, C. wideri.

  • Cnephalocotes obscurus.

  • Collinsia holmgreni, C. inerrans, C. spetsbergensis.

  • Decipiphantes decipiens.

  • Dicymbium nigrum, D. tibiale.

  • Diplocentria bidentata, D. rectangulata.

  • Diplocephalus cristatus, D. latifrons, D. permixtus, D. picinus, D. semiglobosus.

  • Diplostyla concolor.

  • Dismodicus bifrons, D. elevatus.

  • Donacochara speciosa.

  • Drapetisca socialis.

  • Drepanotylus borealis, D. uncatus.

  • Entelecara acuminata, E. congenera, E. erythropus, E. flavipes (VU), E. media.

  • Erigone arctica, E. atra, E. dentigera, E. dentipalpis, E. longipalpis, E. promiscura, E. psychrophila, E. svenssoni, E. tirolensis, E. welchi.

  • Erigonella hiemalis, E. ignobilis.

  • Estrandia grandaeva.

  • Evansia merens.

  • Flagelliphantes bergstromi.

  • Floronia bucculenta.

  • Glyphesis cottonae.

  • Gnathonarium dentatum.

  • Gonatium paradoxum (VU), G. rubellum, G. rubens.

  • Gongylidiellum latebricola, G. murcidum, G. vivum.

  • Gongylidium rufipes.

  • Halorates reprobus.

  • Helophora insignis.

  • Hilaria excisa, H. herniosa, H. nubigena, H. pervicax.

  • Horcotes strandi.

  • Hybauchenidium ferrumequinum.

  • Hylyphantes graminicola.

  • Hypomma bituberculatum, H. cornutum (NT), H. fulvum.

  • Hypselistes jacksoni, H paludicola.

  • Improphantes complicatus, I. decolor, I. holmi.

  • Incestophantes crucifer, I. kochiellus.

  • Islandiana falsifica.

  • Jacksonella falconeri.

  • Kaestneria dorsalis, K. pullata.

  • Karita paludosa.

  • Labulla thoracica.

  • Lasiargus hirsutus (VU).

  • Lepthyphantes leprosus, L. minutus.

  • Leptorhoptrum robustum.

  • Leptothrix hardyi.

  • Lessertia dentichelis.

  • Linyphia hortensis, L. tenuipalpis, L. triangularis.

  • Lophomma punctatum.

  • Macrargus boreus, M. carpenteri, M. multesimus, M. rufus.

  • Maro lehtineni (VU), M. Lepidus (NT), M. minutus, M. sublestus.

  • Maso sundevalli.

  • Mecynargus borealis, M. morulus, M. paetulus, M. sphangnicola.

  • Megaleptyphantes nebulosus.

  • Meioneta affinis, M. fuscipalpa (DD), M. gulosa, M. innotabilis, M. mossica, M. nigripes, M. rurestris, M. saxatilis, M. similis. M. mollis (tidl. Agyneta tenera).

  • Metopobactrus prominulus.

  • Micrargus apertus, M. herbigradus, M. subaequalis.

  • Microctenonyx subitaneus

  • Microlinyphia impigra, M. pusilla.

  • Microneta viaria.

  • Minicia marginella.

  • Minyriolus pusillus.

  • Mioxena blanda.

  • Moebelia penicillata.

  • Monocephalus castaneipes.

  • Mughiphantes cornutus, M. suffusus, M. whymperi.

  • Neriene clathrata, N. emphana, N. montana, N. peltata, N. radiata.

  • Notioscopus sarcinatus.

  • Nusoncus nasutus.

  • Obscuriphantes obscurus.

  • Oedothorax agrestis, O. apicatus, O. fuscus, O. gibbosus, O. retusus.

  • Oreoneta frigida, O. tatrica.

  • Oreonetides vaginatus.

  • Oryphantes angulatus.

  • Ostearius melanopygius.

  • Palliduphantes antroniensis, P. ericaeus, P. pallidus.

  • Panamomops mengei.

  • Parapelecopsis nemoralis.

  • Pelecopsis elongata, P. mengei, P. parallela (VU), P. radicicola.

  • Peponocranium ludicrum.

  • Pityohyphantes phrygianus.

  • Pocadicnemis pumila.

  • Poeciloneta variegata.

  • Porrhomma campbelli, P. convexum, P. egeria, P. lativelum, P. microphthalmum, P. montanum, P. oblitum, P. pallidum, P. pygmaeum.

  • Praestigia pini.

  • Saaristoa abnormis, S. firma (VU).

  • Satilatlas britteni (VU).

  • Savignia frontata, S. producta.

  • Scandichrestus tenuis.

  • Scotinotylus clavatus (VU), S. evansi.

  • Semljicola alticola, S. angulatus, S. barbiger, S. faustus, S. lapponicus, S. latus.

  • Silometopus acutus, S. ambiguus (NT), S. elegans, S. incurvatus (VU), S. reussi.

  • Sintula corniger.

  • Sisicus apertus.

  • Stemonyphantes lineatus.

  • Styloctetor stativus.

  • Syedra gracilis (EN).

  • Tallusia experta.

  • Tapinocyba insecta, T. pallens.

  • Tapinocyboides pygmaeus (NT).

  • Tapinopa longidens.

  • Taranucnus setosus.

  • Tenuiphantes alacris, T. cristatus, T. flavipes, T. mengei, T. nigriventris, T. tenebricola, T. tenuis, T. zimmermanni.

  • Thyreosthenius biovatus, T. parasiticus.

  • Tibioploides arcuatus.

  • Tibioplus diversus.

  • Tiso aestivus, T. vagans.

  • Tmeticus affinis (VU), T. nigriceps.

  • Trichoncus hackmani, T. vasconicus (VU).

  • Trichopterna cito.

  • Trichopternoides thorelli.

  • Troxochrota scabra (NT).

  • Troxochrus scabriculus.

  • Typhochrestus digitatus, T. sylviae (VU).

  • Wabasso replicatus. (endret fra W. quaestio 26/01-2011)

  • Walckenaeria acuminata, W. alticeps, W. antica, W. atrotibialis, W. capito, W. clavicornis, W. cucullata, W. cuspidata, W. dysderoides, W. furcillata, W. inflexa, W. karpinskii, W. kochi, W. mitrata, W. monoceros, W. nodosa, W. nudipalpis, W. obtusa, W. picetorum, W. unicornis, W. vigilax.

  • Zornella cultrigera.

 

Liocranidae (8 arter, 4 slekter).

  • Agroeca brunnea, A. cuprea, A. proxima.

  • Apostenus fuscus (NT).

  • Liocranum rupicola.

  • Scotina celans, S. gracilipes, S. palliardi.

 

Lycosidae – Ulveedderkopper (52 arter, 8 slekter).

  • Acantholycosa lignaria, A. norvegica.

  • Alopecosa aculeata, A. barbipes, A. cuneata (NT), A. fabrilis (VU), A. inquilina (NT), A. pinetorum, A. pulverulenta, A. taeniata, A. trabalis (NT).

  • Arctosa alpigena, A. a. lamperti, A. cinerea (EN), A. leopardus (VU), A. lutetiana (VU), A. perita (VU), A. stigmosa (EN).

  • Hygrolycosa rubrofasciata (VU).

  • Pardosa agrestis, P. a. purbeckensis, P. agricola, P. amentata, P. atrata, P. eiseni, P. fulvipes, P. hyperborea, P. lapponica, P. lasciva (VU), P. lugubris, P. saltans, P. monticola, P. nigriceps, P. paludicola, P. palustris, P. plumipes, P. prativaga, P. pullata, P. riparia, P. schenkeli (VU), P. septentrionalis, P. sphagnicola, P. trailli.

  • Pirata hygrophilus, P. insularis (VU), P. piraticus, P. piscatorius (VU), P. uliginosus (NT).

  • Trochosa ruricola, T. spinipalpis, T. terricola.

  • Xerolycosa miniata, X. nemoralis.

 

Mimetidae (2 arter).

  • Ero cambridgei (DD), E. furcata.

 

Miturgidae (3 arter, 1 slekt).

  • Cheiracanthium erraticum, C. oncognathum (VU), C. virescens.

 

Nesticidae (1 art).

  • Nesticus cellulanus.

 

Oonopidae (1 art).

  • Oonops pulcher.

 

Oxyopidae – Gaupeedderkopper (1 art).

  • Oxyopes ramosus (VU).

 

Philodromidae – Treløperedderkopper (16 arter, 3 slekter).

  • Philodromus aureolus, P. cespitum, P. collinus, P. dispar, P. emarginatus, P. fuscomarginatus, P. histrio (VU), P. margaritatus, P. rufus (VU).

  • Thanatus arcticus (VU). T. arenarius (VU), T. atratus (VU), T. formicinus, T. striatus.

  • Tibellus maritimus, T. oblongus.

 

Pholcidae (1 art).

  • Psilochorus simoni.

 

Pisauridae – Rovedderkopper (2 arter, 2 slekter).

  • Dolomedes fimbriatus, D. plantarius.

  • Pisaura mirabilis.

 

Salticidae – Hoppeedderkopper (30 arter, 16 slekter).

  • Aelurillus v-insignitus.

  • Ballus chalybeius (NT).

  • Dendryphantes hastatus, D. rudis.

  • Euophrys frontalis.

  • Evarcha arcuata, E. falcata, E. laetabunda.

  • Heliophanus aeneus, H. auratus, H. cupreus, H. dampfi, H. dubius, H. flavipes.

  • Marpissa muscosa (VU), M. radiata.

  • Myrmarachne formicaria (VU).

  • Neon levis, N. reticulatus, N. robustus, N. valentulus.

  • Pellenes lapponicus, P. tripunctatus (VU).

  • Phlegra fasciata (NT).

  • Pseudeuophrys erratica.

  • Salticus cingulatus, S. scenicus, S. zebraneus (NT).

  • Sibianor aurocinctus, S. larae (DD).

  • Sitticus caricis, distinguendus (VU), S. floricola, S. pubescens, S. saltator (NT), S. saxicola, S. terebratus, S. zimmermanni.

  • Synageles hilarulus, S. venator.

  • Talavera aequipes (VU), T. petrensis, T. thorelli

 

Segestridae Rørnettedderkopper (1 art).

  • Segestria bavarica, S. senoculata.

 

Sparassidae (1 art).

  • Micrommata virescens.

 

Tetragnathidae – Kjeveedderkopper (13 arter, 4 slekter).

  • Meta menardi.

  • Metellina mengei, M. merianae, M. segmentata.

  • Pachygnatha clercki, P. degeeri, P. listeri.

  • Tetragnatha dearmata, T. extensa, T. montana, T. obtusa, T. pinicola, T. striata (VU).

 

Theridiidae – Kamfotedderkopper (39 arter, 24 slekter).

  • Asagena phalerata.

  • Canalidion montanum.

  • Crustulina guttata, C. sticta.

  • Cryptachaea riparia.

  • Dipoena melanogaster (EN), D. torva (VU), D. braccata (DD)

  • Enoplognatha ovata, E. thoracica (EN).

  • Episinus angulatus, E. truncatus.

  • Euryopis flavomaculata.

  • Lasaeola prona, L. tristis.

  • Neottiura bimaculata.

  • Ohlertidion ohlerti.

  • Paidiscura pallens.

  • Parasteatoda lunata, P. tepidariorum.

  • Pholcomma gibbum.

  • Phycosoma inornatum.

  • Phylloneta impressa, P. sisyphia.

  • Platnickina tincta.

  • Robertus arundineti, R. lividus, R. lyrifer, R. neglectus, R. scoticus.

  • Rugathodes bellicosus, R. instabilis.

  • Seycellocesa vittatus (VU).

  • Simitidion simile (VU).

  • Steatoda albomaculata, S. bipunctata, S. castanea.

  • Theonoe minutissima.

  • Theridion hemerobium, T. mystaceum, T. pictum, T. pinastri, T. varians.

 

Thomisidae – Krabbeedderkopper (21 arter, 5 slekter).

  • Coriarachne depressa.

  • Diaea dorsata.

  • Misumena vatia.

  • Ozyptila arctica, O. atomaria, O. brevipes, O. praticola, O. rauda, O. scabricula, O. trux.

  • Xysticus albidus (VU), X. audax, X. bifasciatus, X. cristatus, X. erraticus, X. kochi (NT), X. lanio, X. lineatus, X. luctator (DD), X. luctuosus, X. obscurus, X. sabulosus, X. ulmi.

 

Titanoecidae (1 art).

  • Titanoeca flavicoma, T. nivalis (VU).

 

Uloboridae – Trekantspinnere (1 art).

  • Hyptiotes paradoxus (VU).

  • Uloborus plumipes.

 

Zoridae - Katteedderkopper (4 arter, 1 slekt).

  • Zora armillata (DD), Z. silvestris (DD), Z. nemoralis, Z. parallela, Z. spinimana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vBulletin stat

 


If you wish to use some of this material, please send a :
For questions about spiders and species, please use our Forum.

Webmaster, text and photos:
Glenn Halvor Morka, Kjetil Åkra and Magne Farlund © 2010.
All rights reserved.