Edderkoppkrokens forum
September 05, 2010, 04:45:04 AM *
Welcome, Gjest. Please login or register.

Login with username, password and session length
Siste nytt: Siste oppdatering på Edderkoppkroken, 04/09-2010. Arctobius agelenoides.

 
   Forumpanel   Hjelp Søk Logg in Register  
Sider: [1]   Go Down
  Skriv ut  
Forfatter Emne: Krabbeedderkopp: Hvilken slekt/art? => Xysticus cf ulmi  (Lest 69 ganger)
Morten Stærkeby
Newbie
*
Offline Offline

Poster: 4


« på: July 29, 2010, 06:42:55 PM »

Enda en krabbeedderkopp:




Et annet individ, ikke sikker på om det var samme art, men jeg syntes jeg ser noen likhetstrekk. Tok det mest fordi jeg syntes det ble en artig komposisjon. Tror det er liten sjanse for å se hva slags slekt/art det er fra dette bildet. Dessverre tok jeg ikke bilder fra andre vinkler.




Bildene kan også ses på: http://picasaweb.google.no/morten.starkeby/Spiders?feat=directlink
« Siste redigering: July 30, 2010, 05:58:38 PM av Magne Farlund » Pålogget
Halvard Hatlen
Full Member
***
Offline Offline

Poster: 109


« Svar #1 på: July 29, 2010, 07:27:48 PM »

Dette er nok en krabbeedderkopp i slekten Xysticus, men jeg tror ikke noen her tør si mer enn det. Den vanligste (slik jeg har forstått det) er Xysticus cristatus. Den på det øverste bildet, er ikke helt vanlig i 'tegningen', så den kan gjerne være en av de andre i slekten. Det kan ha med at den er 'fjortis' (nesten voksen), eller subadult.
« Siste redigering: July 29, 2010, 07:43:31 PM av Halvard » Pålogget

mvh Halvard Hatlen
Magne Farlund
Global Moderator
*****
Offline Offline

Poster: 1110



WWW
« Svar #2 på: July 29, 2010, 08:31:50 PM »

@Morten

Som Halvard sier er disse Xysticus-artene lett å forveksle. Det skjer stadig at jeg tror jeg vet svaret, men ved undersøkelse av epigyn/vulva eller palper får jeg annet svar. For få uker siden var jeg overbevist om at jeg hadde funnet en X. luctator, men jeg kom ned på jorda da undersøkelse av vulva viste X. bifasciatus. Mulig andre kan gi deg artsnavnet, men jeg stopper ved Xysticus sp.

Magne.
Pålogget
Kjetil Åkra
Global Moderator
*****
Offline Offline

Poster: 738



« Svar #3 på: July 30, 2010, 08:45:54 AM »

Jeg har faktisk utdannelse (hovedfag) på edderkopper, men jeg må også bruke genitaliene i svært mange tilfeller og når det gjelder denne Xysticusen så er det som Magne og Halvard sier bortimot umulig å gi en 100 % sikker identifisering basert på habitus (kroppslig utseende) alene. Disse krabbeedderkoppene kan være svært variable i tegninger, farger og fargestyrke ogselv om det finnes enkelte triks og kjennetegn er de ikke så sikre som en genitalieundersøkelse vil være.

Så denne minner meg litt om X. ulmi, men sikre kan vi altså ikke være.

Kjetil
Pålogget

"Trying is the first step towards failure"

Homer Simpson
pierre55
Full Member
***
Offline Offline

Poster: 144



« Svar #4 på: July 30, 2010, 04:59:48 PM »

I also think to X. ulmi...
Pålogget
Magne Farlund
Global Moderator
*****
Offline Offline

Poster: 1110



WWW
« Svar #5 på: July 30, 2010, 06:00:03 PM »

Da setter jeg Xysticus cf ulmi. Det er nok ikke langt fra sannheten  Smiley

Magne.
Pålogget
Sider: [1]   Go Up
  Skriv ut  
 
Hopp til:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!